Perşembe, Ekim 18, 2007

Marzipanlı Denemeler


Kızımın doğum gününden sonra yurdumda üzücü olaylar meydana gelmiş ve bu yazımı yayımlamak hiç içimden gelmemişti. Şehitlerimize Allah'tan rahmet ve yakınlarına sabırlar diliyorum.


İlk olarak marzipan hamurundan gülleri çalışmıştım. Sıra pasta üzerinde süsleme olarak çalışmaya geldi.
Pasta kekini ve gülleri bir gün önceden yaptım. Aksi halde bir güne sığdırmam imkansizdı. Keke bir kaşık kadar arrowroot ilave ettim. Arrowroot (pijlwortel poeder) Türkiye'de dua çiçeği olarak biliniyormuş. Bitki hakkında bu siteden bulduğum bilgileri aşağıya kopyaladım.

Wikipedia
Bitkiler


Ararot


Yöresel Adı : Ararot ağacı, ararot kamışı
Latince Adı : Maranta arundinacea
150 cm boylarında çok dallı ve çok yıllık, otsu-çalımsı bir kamış türüdur. Geniş ve oval yaprakları; kısa saplı, beyaz çiçekleri vardır. İğ biçimli yumruları için kültürü yapılırken bitki bugün oldukça azalmıştır.
1 8 yy da beslenmede yer almaya başlamıştır.
Uzun yıllar çocuk maması yapımında kullanılmıştır.
Ararot, bitkinin yumru köksaplarından elde edilen bir toz, bir tür nişastadır. Nişastanın en ince türüdür. (Nişasta un haline getirilmiş maddenin su ile karıştırılıp, demlenmeye bırakılması, zaman içinde üstteki sulu kısmın alınıp dipte kalan unun kurutulmasıyla elde edilen tozsu beyaz maddedir.)
Sürüngen köksaplarıyla toprak altında nişasta depolamayı tamamlayan, en az altı ayını dolduran, tercihen bir yaşını geçmiş bitki topraktan sökülür. Bu kök üzerinde 48 saat içinde işlem yapılır, yoksa bozulur, işe yaramaz hale gelir.
Yetiştiği Yerler : Bitkinin anayurdunun Guyana ve Brezilya'nın batı yakası olduğu düşünülür. Batı Hint adalarında, Asya'nın güneydoğusunda, Avustralya ve Güney Amerika'da, özellikle Antillerde, Batı Afrika'da, Bengal, Filipinler, Natal gibi ülkelerde sıcak ve nemli bölgelerde görülür.
Kullanım Yerleri : Kökleri
Kullanım Yeri ve Şekli :
* Acısı çıksın ve kolay soyulsun diye kök, sıcak suya konur, kabuğu soyulur, suda rendelenir, güneşte kurumaya bırakılır, su çekince geriye kalan toz birkaç kez daha yıkanır ve ararot haline gelir.
* Diğer rıişasta türlerine göre daha ince taneli olan ararot, muhallebi, jöle yapımında, çorba, sos, puding ve tatlıları koyulaştırmada kullanılır. İnce taneli ulduğu için daha düşük ısıda ve daha kısa sürede pişer.
* Pirinçle, patatesle, mısırla birlikte kullanılır.
* Maranta arundinacea bitkisi dışındaki başka kimi bitkilerden elde edilen nişastalar da ararot diye işlem görürse de, bunlar gerçek ararot değerinde değildir.
* Ararot hastalık sırasında halsizleşen hastalara iyileşme dönemlerinde pelte yapımında kullanılır.
* Çok düşük miktarda protein dışında herhangi bir vitamin barındırmayan ararot diyetler için biçilmiş kaftandır.
* Zehirli böcek sokmalarına ve ısırıklarına da iyi geldiği belirtilmektedir.
* Nişastası alınan köklerden kalan posa, hayvan yemi olarak kullanılır.
Uyarı : Fazla alınması uyku getirebilir!

Pastamızın tarifini daha sonra yayımlayacağım bugünlük bu kadar...

5 yorum:

yaren dedi ki...

Cok süper olmus.Pastanelerdeki süslerden bence daha güzel olmus.Ellerine saglik.

semra mutfakta dedi ki...

cnm pastana söylenecek birşey yok harika olmuş.gülleri şeker hamuru ile mi hazırladın.ellerine sağlık

nino dedi ki...

hey massallah nasil guzel goruntu bu bole bayildim ellerinize saglik

NAZLICA dedi ki...

Tuhfeciğim harika olmuş görüntü, sen bu işi epey ilerletmişsin. Ne güzel. Ellerine sağlık. Nice yaşlara canım benim. Sevgiler

Nalan Kaplan dedi ki...

Eline sağlık Tuhfe'ciğim çok başarılı olmuş denemelerin.Kızının doğumgününü kutlarım,nice yıllara!